‘Unë kam gabuar dhe më vjen keq’

163

Edinburg – Kryeministrja Skoceze, Nicola Sturgeon kërkoi falje pasi shkeli masat për të luftuar koronavirusin, duke hequr maskën e saj pas një funerali.

Një foto e botuar në “Dream” skocez tregon Sturgeon duke folur me tre gra në një lokal, duke mbajtur distancën, por pa maskë.

Masat epidemiologjike në Skoci e bëjnë të detyrueshme mbajtjen e maskës në ambiente të mbyllura, përveç në një tavolinë, dhe maska duhet të mbahet gjatë kohës që të ftuarit lëvizin.

Sturgeon mori pjesë në varrimin e një zyrtari qeveritar, raporton Guardian.

“Hoqa maskën për një kohë. Ishte një gabim budalla dhe më vjen shumë keq.”Ajo shtoi se çdo ditë mendon për rëndësinë e mbajtjes së maskës dhe për këtë arsye dëshiron të kërkojë falje. “Kam gabuar dhe më vjen keq”, tha Sturgeon.