Posted in Histori Njerezore

Hetem Ymeri, simboli i ndershmërisë dhe i përkushtimit në punë.

IN MEMORIAM Më erdhi ndërmend si papritur ky personazh sa i thjeshtë aq dhe i rëndësishëm për të gjithë ata që e kanë njohur. I…

Continue Reading Hetem Ymeri, simboli i ndershmërisë dhe i përkushtimit në punë.
Posted in Histori Njerezore

Pakistanezi që lirohet, pas 20 vjetësh burg, si i pafajshëm

I arrestuar gabimisht në vitin 2002, lirohet nga Guantanamo pas më shumë se 20 vitesh. Ahmed Rabbani ishte një shofer taksie në Karaçi, Pakistan. Në…

Continue Reading Pakistanezi që lirohet, pas 20 vjetësh burg, si i pafajshëm
Posted in Histori Njerezore

Tragjike/ U largua nga lufta, humbë jetën nga tërmeti në Turqi

Një histori e trishtë është ajo e 46 vjeçares ukrainase dhe dy fëmijëve të saj të vegjël të cilët ikën nga lufta në Ukrainë për…

Continue Reading Tragjike/ U largua nga lufta, humbë jetën nga tërmeti në Turqi
Posted in Histori Njerezore

Masakra serbe/ Walker: Gjeta grumbuj kufomash

Ambasadori William G. Walker, ish-shef i Misionit Monitorues të OSBE-së në Kosovë, është diplomati i cili dëshmoi botës masakrën e kryer nga serbët në Reçak….

Continue Reading Masakra serbe/ Walker: Gjeta grumbuj kufomash
Posted in Histori Njerezore

Ja arsyet pse tradhëton femra dhe mashkulli

Çdo njeri ka arsye të ndryshme se përse tradhton – disa janë të dehur dhe budallenj, e disa nuk ndihen të përmbushur nga lidhja aktuale….

Continue Reading Ja arsyet pse tradhëton femra dhe mashkulli
Posted in Histori Njerezore

USA/ Fiton pafajësinë pas 38 vitesh burg

Maurice Hastings kaloi më shumë se 38 vjet burg për një vrasje që nuk e kishte kryer është liruar pasi provat e ADN-së treguan një…

Continue Reading USA/ Fiton pafajësinë pas 38 vitesh burg
Posted in Histori Njerezore

Muhamet Malo, misionari filantrop

Nga Ilir J Hoxha Vlerësimi që i bënë ky Mision z Malo është i një madhësie që i tejkalon ato mbarkombëtare, por me të njëjtat…

Continue Reading Muhamet Malo, misionari filantrop
Posted in Histori Njerezore

Mbante fëmijët mes minjve dhe buburrecave, merret vendimi për nënën shqiptare

Greqi- Dënohet me 8 vite burg nëna shqiptare që mbante fëmijët mes minjve dhe insekteve. Ndaj saj rënduan akuzat e ekspozimit të të miturve në…

Continue Reading Mbante fëmijët mes minjve dhe buburrecave, merret vendimi për nënën shqiptare
Posted in Histori Njerezore

Ukrainasit e Durrësit, jo vetëm strehohen, por marrin me qira dhe biznese

Një hotel i menaxhuar nga një ukrainas për ukrainasit në bregdetin shqiptar synon të mirëpresë këtë verë dhe turistë të huaj nga vende të tjera….

Continue Reading Ukrainasit e Durrësit, jo vetëm strehohen, por marrin me qira dhe biznese
Posted in Histori Njerezore

“Kam hyrë nga dera, kam dalë nga dritarja”, nëna i rrëfen vajzës dhunën e të birit

Lajmin e vdekjes së të atit Nertila nuk e ka marrë vesh prej nënës së saj, Adivies, por prej të afërmve dhe kjo e ka…

Continue Reading “Kam hyrë nga dera, kam dalë nga dritarja”, nëna i rrëfen vajzës dhunën e të birit