10.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
Ballina Aktualitet

Aktualitet

Groenlanda drejt “shuarjes”. Iken akulli

Zona e humbjes së akullit në Groenlandë në tri dekadat e fundit është afërsisht 36 herë më e madhe se qyteti i Nju Jorkut,...

Shpopullimi/Kukësi, Lezha, Dibra dhe Shkodra, mbi mesataren kombëtare

Shqipëria po përballet me rënie të shpejtë të lindjeve, sidomos në vitet pas pandemisë, por në qarqet e Veriut, fenomeni po intensifikohet më shumë. ...

Sot ne Kuvend/ PS rikthen pas 5 vitesh bastet online

Ditën e sotme do të mblidhet Kuvendi në një seancë plenare që pritet të fillojë në orën 10:00 ku parashikohen tensione mes mazhorancës dhe...

“Reuters”: Shqipëria, vendi më i pa zhvilluar në Evropë që do të strehojë refugjatët afrikanë!

Marrëveshja, që pritet të ratifikohet nga Parlamenti i Shqipërisë sot më 8 shkurt, do t’i lejojë Italisë të ndërtojë qendra të përpunimit të...

Lëkundje të lehta tërmeti

Disa lëkundje të lehta tërmeti janë ndjerë mëngjesin e kësaj dot (të enjte) në Shqipëri. Mësohet se tërmeti ka qenë me magnitudë 3.6 ballë të...

Konferencë mbi Edukimin Mediatik në Shqipëri

Instituti Shqiptar i Medias në bashkëpunim me Autoritetin e Mediave Audiovizive organizuan konferencën për edukimin mediatik në Shqipëri, një temë që është diskutuar mjaft vitet e...

Rama firmosi për ardhjen e emigrantëve në Shqipëri, marrëveshja me Italinë kalon në Kuvend për shqyrtim

Pas miratimit nga Këshilli i Ministrave, marrëveshja e lidhur mes Italisë dhe Shqipërisë për emigrantët është futur në rend të ditës në komisionin e...

RENDI I RI BOTËROR mbërrin: NE FORMEN E NJË SHIRINGE

Nga Massimo Mazzucco Në OKB është miratuar një deklaratë që synon të krijojë një autoritet global të pandemisë me fuqinë për të imponuar bllokime, vaksinime...

Porti i ri i Durrësit hetohet nga BE

Mbi 62 milionë euro fonde të BE-së humbi Shqipëria nga zhvendosja e Portit të Durrësit në Porto Romano. Në raportin vjetor për projektet në...

Moldavia bllokon hyrjen e serbit Goran Bregoviç për shkak të qëndrimeve pro-ruse

Moldavia nuk ka lejuar hyrjen e Goran Bregoviç për shkak që qëndrimeve pro-ruse nga ana e tij. Bregoviç dha koncert në Krime pas aneksimit nga...

Vala e të nxehtit dhe shkrirja e akullit, çfarë paralajmërojnë shkencëtarët

Sipas një studimi të ri, në Antarktidë ngrohja e oqeanit dhe humbja e akullit pothuajse me siguri do të bëhen më të zakonshme. Shkencëtarët...

VOA: Kultivimi i drogës tashmë edhe ne ushtri…

Në Shqipëri, përpjekjet për kultivimin e marijuanës kanë përfshirë dhe territoret e ushtrisë. Policia njoftoi sot sekuestrimin e 125 bimëve kanabis në një repart...
- Advertisment -

Most Read

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Ja përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera...

‘Kush e ka zgjedhur me votë Sorosin që të diktojë politikat dhe ligjet publike?

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit ka vazhduar sulmet e tij publike ndaj miliarderit majtist George Soros. Sipas Yahoo News, në një aktivitet ai ka...