11.5 C
Tirana
Friday, March 1, 2024
Ballina Sociale

Sociale

SHKAQET DHE MASAT KUNDER KRIMIT NË FAMILJE

Nga : Qerime Daçi Cilat janë shkaqet që krimi në familje që po merr këto përmasa…? Krimi në familje po vjen si pasoj: -e...

INSTAT: Pensionistët, “lokomotiva” e tregut të punës

Anketa e Forcave të Punës, botimi i cili raporton treguesit zyrtarë të papunësisë në Shqipëri është një “thesar” statistikor. Konsideroni vetëm dy tregues. Sipas...

Braktisja/ Për 1 vit, 40% e të larguarëve janë deri në moshën 29 vjecare

Plakja graduale e popullsisë dhe emigracioni, që ka  kryesisht të rinjtë, po e ndryshon ndjeshëm strukturën e popullsisë në vend, duke përmbysur piramidën në...

Tërmeti /Ndikimi i shëndetit mendor dhe gjendjes shpirtërore

 Nga Manjola Daçi(Koka) Qerime Daçi Më mijra të vdekur si në Turqi dhe në Siri nga termeti i datës 6.02.2023 pati...

Paga mesatare/ Të fundit edhe në rajon

Tre vitet e fundit pagat në vendet e rajonit janë rritur me ritme shumë më të shpejta sesa në Shqipëri, duke thelluar diferencën mes...

Gëzim Tushi/Ritmi i plakjes së popullsisë, alarmantë

Në një intervistë për Ora News sociologu Gëzim Tushi tha se me kalimin e viteve në vendin tonë ka pasur vazhdimisht ulje të numrit...

Si ndikon ana psikologjike tek gjinia mashkollore dhe gjinia femrore sipas barazis gjinore?

Nga: Manjola Daçi( Koka)            Qerime Daçi. 1.-Ç’farë është gjinia? Gjinia është specifkim gjinor ku këtu kuptojmë diferencimin gjinor si nga ana e mashkullit dhe...

FOTO/ Hoteli i parë në botë, ku çdo gjë është prej ari

Ky është hoteli i parë në botë, i veshur në ar në të gjithë pajisjet dhe aksesorët e tij. ‘Dolce Hanoi’ në kryeqytetin e Vietnamit...

Lajm i mire per emigrantet Shqiptar ne Greqi. Nisin takimet për leje për arsye të jashtëz akonshme

Më në fund shërbimet e emigracionit në gjithë Greqinë do të fillojë të presin takime për depozitimin e kërkesave për leje për arsye të...

Patriotat e rremë

NGA  ALFONS GRISHAJ Patriotat e rremë Në pragun e Vjetorit të zgjimit dolën do cfurqe e kosa me kositë lavdinë e t’parve ditën e ngadhnjimit… t’ verbuem pa dert...
- Advertisment -

Most Read

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Ja përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera...

‘Kush e ka zgjedhur me votë Sorosin që të diktojë politikat dhe ligjet publike?

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit ka vazhduar sulmet e tij publike ndaj miliarderit majtist George Soros. Sipas Yahoo News, në një aktivitet ai ka...