11.5 C
Tirana
Friday, February 23, 2024
Ballina Kuriozitete

Kuriozitete

Ja oqeani më i frikshëm në botë për udhëtimin me anije

Era të forta, det i trazuar dhe dallgë që arrijnë mbi 15 metra, pika e kalimit nga skaji më jugor i Amerikës së Jugut...

Antarktidë/ Ja origjina e ‘piramidës’ së zbuluar

Gjeologët e Universitetit të Kalifornisë në SHBA kanë mohuar ekzistencën e piramidave në malet e Antarktidës duke thënë vetëm se janë ‘male në formë...

A e dini pse ….arka e kursimeve ka formën e derrkucit…?

Derrkuci ka qëndruar ndër breza si një simbol ikonik i kursimit dhe maturisë financiare. Forma e tij e njohur mbart një kuptim më të...

A e dini pse trenat i bien borive ?

Në të gjithë SHBA-në – dhe jo vetëm – trenat u bien borive para vendkalimeve dhe kjo nuk është rastësi.         Sipas...

Disa fakte dhe kuriozitete rreth Krishtlindjeve

1 – Gjermanët ishin të parët që bënë pemët artificiale të Krishtlindjeve. 2 – Çdo vit më shumë se 3 miliard kartolina krishtlindjesh dërgohen vetëm...

P I N G U I N E T – “Dashnoret” e romantizmit

Pinguinët jo vetëm janë të bukur por janë edhe shumë romantikë kur vjen puna tek propozimi i të dashurave të tyre. Ka dy mënyra...

Guatemal/ Zbulohet nje mal nenujor ne lartesine e Malit te Dajtit

Shkencëtarët që hartojnë fundin e detit në brigjet e Guatemalës kanë zbuluar një mal të madh nënujor. Mali detar është 5,249 këmbë (1,600 m),...

A e dini se….

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë në Amerikë filloi në vitin 1792. Në vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e...

A e dini se….

...cdo vit numri i makinave shtohet 3 here me shume se numri i njerezve! Seul (kryeqyteti i Korese se Jugut) ne gjuhen vendase do te...

Gjithcka qe duhet te dini rreth luaneve

I njohur si Mbreti i Xhunglës, Luani  është gjitarë i cili i përket familjes Felidae, ata janë anëtari i dytë më i madh i...

France/ Qyteti Baune me sinjalistike qe kufizon shpejtesine …!

Një qytet i vogël në perëndim të Francës, është bërë viral për shënjimin e një kryqëzimi trafiku me vija të bardha për të ngatërruar...

Ja se në cilin vesh duhet t’i pëshpëritni fjalë dashurie partnerit tuaj

Zgjidhni me kujdes veshin në të cilin do të thoni frazat e dashurisë. Një këshillë për të dashuruarit që vjen direkt nga shkenca: Pëshpëritni fjalë...
- Advertisment -

Most Read

MIMOZA ne muajin e MIMOZAVE (Poezi)

Poezi te perzgjedhura nga libri  "Nje grusht mall" te poetes Mimoza Selmani, perfaqesuar ne ANTOLOGJINE E POETEVE MBAREKOMBETAR PRAPË, KËSHTU DO ZGJIDHJA Nuk di në u...

Sondazhi i “pakenaqesise”: Korrupsioni dhe gjendja ekonomike janë arsyet kryesore

Nga MONITOR Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BEERZH) prezantoi në fund të muajit janar raportin vjetor të tranzicionit. Mes të tjerash, raporti vë në...

AFP: Akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit Rama po tronditin Shqipërinë

Protesta masive e opozitës shqiptare është pasqyruar edhe nga agjencia e madhe ndërkombëtare, AFP. Gazetarja e kësaj agjencie, Sophie Wagner shkruan se ‘Akuzat për korrupsion...

Horoskopi, 21 shkurt 2024

Dashi Universi lë të kuptohet për përparim në një projekt të planifikuar prej kohësh, i cili është gati të marrë formën e tij përfundimtare. Kënaqësi...