Posted in Kuriozitete

A e dini se ….lopa Viatina-19 FIV Mara Movéis kushton 4 milion dollare ! ?

Brazili ka qindra miliona lopë, por një në veçanti është e jashtëzakonshme. Me vlerë 4 milionë dollarë, Viatina-19 FIV Mara Movéis është lopa më e…

Continue Reading A e dini se ….lopa Viatina-19 FIV Mara Movéis kushton 4 milion dollare ! ?
Posted in Kuriozitete

A e dini se ….MJALTI

Ka enzima të gjalla në mjaltë. Në kontakt me një lugë metalike, këto enzima vdesin. Mënyra më e mirë për të ngrënë mjaltë është me…

Continue Reading A e dini se ….MJALTI
Posted in Kuriozitete

Nderimi i piramidave të Egjiptit, misteri qe nuk eshte me i tille/

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e famshëm të Gizës, u ndërtuan në Egjipt mbi 4000 vjet më…

Continue Reading Nderimi i piramidave të Egjiptit, misteri qe nuk eshte me i tille/
Posted in Kuriozitete

A e dini se ….lopët flasin dhe tregojnë dhembshuri ashtu si njerëzit

Kur mendojmë për krijesa të dhembshura, inteligjente, lopët zakonisht nuk na vijnë në mendje. Megjithatë, sipas një studimi të ri, lopët në të vërtetë komunikojnë…

Continue Reading A e dini se ….lopët flasin dhe tregojnë dhembshuri ashtu si njerëzit
Posted in Kuriozitete

5 qytete të lashta që nuk ekzistojnë më

Duket e pabesueshme që një qytet i tërë mund të zhduket. Megjithatë, qytetet e pasura me art, arkitekturë dhe kulturë kanë lulëzuar për shekuj me…

Continue Reading 5 qytete të lashta që nuk ekzistojnë më
Posted in Kuriozitete

Fakte interesante rreth gjumit

1. Jo të gjithë ëndërrojnë me ngjyra Rreth 12% e njerëzve ëndërrojnë bardh e zi. Deri në shpikjen e televizorit me ngjyra, kjo përqindje ishte…

Continue Reading Fakte interesante rreth gjumit
Posted in Kuriozitete

Neser, eklipsi i plotë diellor

Një eklips i plotë diellor do të ndodhë të hënën, më 8 prill 2024, i dukshëm në të gjithë Amerikën e Veriut dhe i quajtur…

Continue Reading Neser, eklipsi i plotë diellor
Posted in Kuriozitete

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në vitin…

Continue Reading Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë
Posted in Kuriozitete

Japonia behet vendi i 5_te qe “zbret” ne Hene

Japonia u bëhet  vendi i pestë që dërgoi një anije kozmike në Hënë. Sipas agjencisë japoneze hapësinore JAXA, anija kozmike SLIM u ul  në Hënë…

Continue Reading Japonia behet vendi i 5_te qe “zbret” ne Hene
Posted in Kuriozitete

Si do të ishte bota nëse Lufta e Dytë Botërore nuk do të ndodhte kurrë

Ndonëse nuk ishte lufta që i dha fund të gjitha luftërave, siç edhe u premtua, është një fakt që Lufta e Parë Botërore e rindërtoi rendin…

Continue Reading Si do të ishte bota nëse Lufta e Dytë Botërore nuk do të ndodhte kurrë