Posted in Guzhinë

Recete Gatimi – Qumështor me petë dhe sherbet

Nga Etleva Hoxha Mjeshtre guzhine Qumështori me petë dhe sherbet është një ëmbëlsirë tradicionale shqipetare qe konsumohet në çdo kohë, sidomos pas një vakti të plotë…

Continue Reading Recete Gatimi – Qumështor me petë dhe sherbet
Posted in Kuriozitete

5 qytete të lashta që nuk ekzistojnë më

Duket e pabesueshme që një qytet i tërë mund të zhduket. Megjithatë, qytetet e pasura me art, arkitekturë dhe kulturë kanë lulëzuar për shekuj me…

Continue Reading 5 qytete të lashta që nuk ekzistojnë më
Posted in Horoskopi

Horoskopi ditor, e premte 24 Maj 2024

Dashi Në këtë moment duhet të mundoheni të shfrytëzoni sa më mirë energjitë tuaja për të përballuar me më shumë përqendrim sfida të reja profesionale,…

Continue Reading Horoskopi ditor, e premte 24 Maj 2024
Posted in Moti

MOTI, 24 Maji 2024. Temperatura arrijnë deri në 31 gradë!

Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira të pakta kalimtare në orët e mesditës.   Era do të fryjë me drejtim nga veriperëndimi-verilindja me shpejtësi mesatare…

Continue Reading MOTI, 24 Maji 2024. Temperatura arrijnë deri në 31 gradë!
Posted in BOTA

Ju shpetoi te gjitheve…

Nga Massimo Mazzucco Dje për herë të parë e gjithë bota ndjeu nga afër erën e luftës. E vërteta, ajo totale, e pandalshme. Fjala përshkallëzim,…

Continue Reading Ju shpetoi te gjitheve…
Posted in Kuriozitete

Fakte interesante rreth gjumit

1. Jo të gjithë ëndërrojnë me ngjyra Rreth 12% e njerëzve ëndërrojnë bardh e zi. Deri në shpikjen e televizorit me ngjyra, kjo përqindje ishte…

Continue Reading Fakte interesante rreth gjumit
Posted in HISTORI

Pertej nje krimi. “Rivrasja” pas vrasjes se Fiqirete Shehut

Zejmeni, është një fshat afërsisht 10 km., larg qendrës së qytetit të Lezhës dhe, për të mbërritur deri aty, nuk qe se ishte një rrugëtim…

Continue Reading Pertej nje krimi. “Rivrasja” pas vrasjes se Fiqirete Shehut
Posted in Uncategorized

Kursi i këmbimit, 15 Prill 2024. Euro ne “pikiate”

15 prill 2024, në tregun valutor, Dollari amerikan blihet me 94.6 lekë dhe shitet 95.5 lekë. Euro sot blihet me 101 lekë, ndërsa në shitje…

Continue Reading Kursi i këmbimit, 15 Prill 2024. Euro ne “pikiate”
Posted in Horoskopi

Horoskopi, 15 Prill 2024

Dashi Nëse nuk jeni të aftë për të mbajtur larg vrullin, shtysën tuaj të madhe, do të rrezikoni të bëni zgjedhje të rrezikshme dhe të…

Continue Reading Horoskopi, 15 Prill 2024
Posted in Moti

MOTI – Sot dhe gjate javes. Rikthehen reshjet e shiut dhe dëborës

Këtë javë, vendi ynë do të ndikohet nga kushte të paqëndrueshme atmosferike si rezultat i tërheqjes graduale të qarkullimit anticiklonar afrikan me masa ajrore të…

Continue Reading MOTI – Sot dhe gjate javes. Rikthehen reshjet e shiut dhe dëborës