10.5 C
Tirana
Sunday, March 3, 2024
Ballina Kulturë

Kulturë

Ja 5 nga 20 filmat më të mirë për vitin 2023

BBC ka vëzhguar një seri filmash të cilat kanë hyrë në tregun kinematografik për vitin 2023. Detajet kanë bërë diferencën, ku në renditje kanë kryesuar...

KTHEHU TEK KRIJUESI TI..

Dua të pendohem, por nuk e di se si?! Këtë mos e thuaj kurr o njeri! Para se të flasesh, Më mirë mendo ti, Bjer në sexhde, Aty Allahut...

Ne vargjet e nje mesuesi fotoreporter

Mësuesi, fotoreporter do ti shtonte “CV” së tij edhe atë të “profesionit” të nderuar të poetit. Edhe pse fillesat e krijimtarisë poetike i ka...

Shqipëria i bashkohet Javës Globale të Edukimit për Median dhe Informacionin

Instituti Shqiptar i Medias në bashkëpunim me AMA organizuan “Javën e Edukimit për Median dhe Informacionin”, duke iu bashkuar kështu Javës Globale të Edukimit...

ISTOGU ne poezine MBAREKOMBETARE

U lind më 25 prill1958 në fshatin Prekallë të Istogut-Kosovë. Ka mbaruar fakultetin Filozofik, dega Letërsi - Gjuhë Shqipe në Prishtinë. Afër tri dekada...

Xhavit Gasa : Poeti i dhimbjes dhe i mallit për vendlindjen.

Xhavit Gasa, ka lindur në Zenisht të Matit në vitin 1956. Krijimtarinë letrare e nisi që në bangat e shkollës 8-vjeçare, për ta vazhduar...

Dhurata Haxhiu, mesuesja qe i jep “leksion” vargut

Ka lindur në qytetin e Peqinit në vitin 1971. Ka mbaruar Universitetin " Aleksandër Xhuvani" në Elbasan, dega gjuhë-letërsi. Më pas ka mbaruar fakultetin...

Kush ka bërë “Mëkate” me Valbona Peraj…! ! ! ?

Nga Era Cela  Valbona Peraj është një ndër këngëtaret më seksi dhe më të dashura për publikun shqiptarë. Valbona është ndër ato këngëtare që...

PRISHTINE/Promovohet botimi i ‘ALSAR-it’ “Shqipërija e vërtetë Nëna Kosovë (1938-1943)”

Me datë 10 korrik 2023 në Insitutin e Albanologjisë në Prishtinë, Kosovë u mbajt për publikun kosovar  promovimi i veprës monumentale të autorit poliendrik...

Jo vetem Rama por edhe Putin tregon talentin e tij në pikturë

Presidenti rus Vladimir Putin mori pjesë në “Forumin e Iniciativave Strategjike”, të enjten dhe organizatorët i kërkuan atij të vizatonte diçka në një tabelë. ...

Koncertet: Ja sa kushtojnë biletat për artistët kombëtarë e ndërkombëtarë

Nëse viti 2022 ishte viti rekord i inflacionit dhe i pasigurisë në muzikën live, viti 2023 premton të jetë ‘akti hapës’ i një të...

Poezia e Mialba Shehut, një “nuse” altari

Përtej ndonjë “konflikti” real, në librin me poezi “Poezia nën vellon e altarit” vura “veton” që parathënien ta shkruaja vetë ! Me Minen(Mialbën) tashmë...
- Advertisment -

Most Read

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Ja përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera...

‘Kush e ka zgjedhur me votë Sorosin që të diktojë politikat dhe ligjet publike?

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit ka vazhduar sulmet e tij publike ndaj miliarderit majtist George Soros. Sipas Yahoo News, në një aktivitet ai ka...