22.5 C
Tirana
Thursday, February 29, 2024

Aktualitet

Ekonomi

Eurostat: Shqipëria e fundit në Europë

Shqipëria vijon ta ketë të humbur garën për rritjen e mirëqenies së qytetarëve të saj. Të dhënat e fundit të përditësuara të Eurostat (ky është...

Inceneratorët/ 90 milionë euro deri tani

Nga Julian Hoxhaj Që nga krijimi i skemës famëkeqe të inceneratorëve, buxheti i shtetit ka transferuar në llogaritë e tyre rreth 90 milionë euro (pa...

KLSH/ 85 MLN euro dëme nga keqmenaxhimi në 4 muaj

Qeveria shqiptare e ka nisur këtë vit më një dëm të madh ekonomik si pasojë e keqmenaxhimit. Buletini i fundit i publikuar nga Kontrolli...

Kursi zyrtar i këmbimit valutor, 8 qershor 2023

 Euro shitet sot me 117.3 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 111.1 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 133.1 lekëve. Dollari kanadez këmbehet në tregun valutor me 83.3 lekë. Franga zvicerane kap vlerën e 118.6 lekëve. Jeni japonez, shitet me 0.83 lekë.

Afera e Portit të Durrësit/ Gazetarja: Ja se sa shumë humbet shteti shqiptar

Nga Ola Xama Nëse në vend të shtetit shqiptar do të ishte një sipërmarrës dhe do të vendoste që të hynte në biznes me kompaninë...

MONITOR/ PPP : Shqipëria, e treta në botë pas Brazilit dhe Perusë

Shqipëria renditet e treta në botë pas Brazilit dhe Perusë për rreziqet fiskale, që burojnë nga ndërprerja e kontratave koncesionare me Partneritet-Publik-Privat (PPP) analizon...

Diaspora

Drejtuesi i “Vatrës”: Rreth një milion shqiptarë jetojnë në SHBA

Një milionë shqiptarë së bashku me arbëreshët e Italisë jetojnë në SHBA. Në emisionin “Opinion” drejtuesi i “Vatrës” në Amerikë, Elmi Berisha tha se më...

New York / Protestë kundër ndërtimit të Skavicës

Komuniteti shqiptar në Nju Jork ka protestuar ditën e djeshme me pankarta në duar kundër ndërtimit të HEC-it të Skavicës. Projekti që parashikon ndërtimin e...

Më 6 Prill u ngrit flamuri kombëtar në qytetin Livonia të Michiganit

Shoqata Atdhetare “Jehona e Malësisë”, në veçanti me kontributin e Këshilltarit të qytetit Livonia, Robert Gjonaj, kanë ngritur flamurin kuq e zi në objektin...

Histori

Egjipt/ Zbulimi që mund ta ndryshojë historinë…!

Një zbulim i ri arkeologjik ka dalë në dritë në Egjipt në nekropolin e Saqqara, 30 km në jug të kryeqytetit Kajro. Arkeologët nga...

Stay Connected

0NdjekësitNdjek
4,454AbonentëAbonohu
- Advertisement -

Politike

Zoti Blinken, a mundeni të na shpjegoni dot këtë demokracinë tonë?

Nga  Klodian Tomorri I nderuar zoti Sekretar, Presidenti Biden, Ju dhe administrata Juaj përballuat me sukses pandeminë më të rëndë në një shekull.  Realizuat ndoshta rishpërndarjen...

Karlo Bolino pranon se është paguar nga Veliaj me paratë e inceneratorëve

Pronari i portalit “Shqiptarja.com” dhe televizionit “Report TV”, Karlo Bolino ka pranuar se është paguar nga kompania e inceneratorëve për reklamat qe ka shfaqur...

PD/Protesta e 6 dhjetorit s’është kundër miqve të Shqipërisë

Partia Demokratike ka reaguar lidhur me akuzat e PS për mbajtjen e protestës së radhës më datë 6 dhjetor, ditën kur në Tiranë pritet...

Andi Bushati/ E kam personale me Veliajn

Mes kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj, dhe analistit Andi Bushati po zhvillohet një përplasje në distancë. Veliaj me anë të rrjeteve sociale, i kujtonte...
- Advertisement -

Sport

A e dini se….Dinamo-Partizani….

DINAMO –PARTIZANI Dinamo U krijua ne 9 Prill 1950, ndeshjen e pare e luajti ne 26 Shkurt 1950, me Elbasnin ne Tirane 2-0. Mori pjese ne...

Stadiumi, data dhe ora kur do ti luaje ndeshjet Perfaqesuesja jone

Pas shortit te hedhur dje në selinë qëndrore të UEFA-s në Nion të Zvicrës, ku Kombëtarja e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës kanë mësuar kundërshtarët...

Intervista/ Armand DUKA- Merita është e të gjithëve

Presidenti i FSHF-së, Armand Duka, ishte i ftuar në kanalin turk “TRT World” ku foli për edicionin shumë të mirë të Shqipërisë në fushatën...

Shendeti

Kura e shekullit/ Ja si mund te pastrojme gjakun.

Përpara mjekësisë moderne, qytetërime të ndryshme kanë shfrytëzuar dhuratat bujare të natyrës për të shëruar dhe trajtuar sëmundje të ndryshme. Një prej kombinimeve më efikase...

Mjalti “antibiotiku” me i mire per kollen akute

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën akute...

Ja çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin

Varësia nga duhani është një nga vrasësit më të mëdhenj në botë sot. Megjithatë, trupat tanë mund të shërohen nga dëmi fatal që u...

DARDHA… Ja çfarë i ndodh organizmit nëse hani vetem një dardhë në ditë

Dardha është një nga ato fruta që nuk zhgënjen kurrë. Ajo është padyshim një nga frutat më të shijshme dhe plot lëng të verës...

A ndikon cigarja në reduktimin e stresit ?

Në fushën e menaxhimit të stresit, pirja e duhanit shpesh shfaqet si një mekanizëm popullor, por shqetësues i përballimit. Shumë individë përdorin cigaret për...
- Advertisement -

Kuriozitete

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Jete & Stil

Rikthehet Madonna pas daljes nga spitali

Madonna njofton se është gati të rikthehet në skenë pas tejkalimit të problemeve shëndetësore. Diva është e vendosur të riprogramojë turneun e saj dhe...

Qeni i Joe Biden kafshon 7 agjentë

Qeni 2-vjeçar i Biden ka bërë për spital tashmë shtatë persona. Mediat e huaja shkruajnë se “Komandanti” i Biden ka kafshuar të paktën shtatë anëtarë...

Shaqiri/ Me tren për në shtëpi…

Xherdan Shaqiri ishte pjesë e Zvicrës në dy ndeshjet e muajit qershor në kuadër të kualifikueseve për Euro 2024. Sulmuesi ishte titullar për helvetët në...

Angli/ “Jap burrin me qera…”

Ky është lajmërimi që ka bërë për burrin e saj Laura nga Anglia. Për vetëm 40 sterlina në orë ose 250 stërlina në ditë...

Bota

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Ky eshte autobusi super luksoz që njerëzit e famshëm përdorin në turnetë e tyre.

Kur yjet e preferuar vendosin të bëjnë turne nëpër SHBA, alternativa më e mirë për të lëvizur nga qyteti në qytet janë autobusët e...

Reagon Ukraina, sulmon me dron Rusine

Rusia akuzoi Ukrainën për sulmin e saj më të madh me dron në tokën ruse që nga pushtimi i Moskës 18 muaj më parë,...

Spanje/ U ngjitën në hotel nga ballkonet, gjobiten me 150 mijë paund

 Keshtu ka ndodhur në një resort në Magaluf të Spanjës ku katër turistë britanikë dhe një suedez janë gjobitur me nga 30 mijë paundë...

Rajoni

Prishtine/ Komuna jep 50 euro/muaj kush adapton nje qen

Të hënën në mbrëmje, si vazhdim i veprimeve të shumta për trajtimin e qenëve endacak, Kryeqyteti me vendim të kryetarit, Përparim Rama, ka nisur...

Kosove/ Shuhet protesta e sponsorizuar. Numër më i vogël protestuesish në Leposaviç

Pas një dite ku protestuesit sulmuan gazetarë e kameramanë në Leposaviç, mëngjesi atje duket të jetë i qetë. Edhe për shkak të të reshjeve të shiut,...

Kosova, 24 vjet e lire

24 vjet më parë në Kosovë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të...

LATEST ARTICLES

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Ja përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera...

‘Kush e ka zgjedhur me votë Sorosin që të diktojë politikat dhe ligjet publike?

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit ka vazhduar sulmet e tij publike ndaj miliarderit majtist George Soros. Sipas Yahoo News, në një aktivitet ai ka...

Horoskopi, 29 Shkurt 2024

Dashi Këtë të enjte duhet t’i kushtoni më shumë rëndësi dashurisë. Mund të ndiheni sikur keni rilindur. Sa i përket punës, ka një atmosferë pozitive...

MIMOZA ne muajin e MIMOZAVE (Poezi)

Poezi te perzgjedhura nga libri  "Nje grusht mall" te poetes Mimoza Selmani, perfaqesuar ne ANTOLOGJINE E POETEVE MBAREKOMBETAR PRAPË, KËSHTU DO ZGJIDHJA Nuk di në u...

Sondazhi i “pakenaqesise”: Korrupsioni dhe gjendja ekonomike janë arsyet kryesore

Nga MONITOR Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BEERZH) prezantoi në fund të muajit janar raportin vjetor të tranzicionit. Mes të tjerash, raporti vë në...

AFP: Akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit Rama po tronditin Shqipërinë

Protesta masive e opozitës shqiptare është pasqyruar edhe nga agjencia e madhe ndërkombëtare, AFP. Gazetarja e kësaj agjencie, Sophie Wagner shkruan se ‘Akuzat për korrupsion...

Horoskopi, 21 shkurt 2024

Dashi Universi lë të kuptohet për përparim në një projekt të planifikuar prej kohësh, i cili është gati të marrë formën e tij përfundimtare. Kënaqësi...

Moti, 21 Shkurt 2023- Temperaturat mbeten të larta, në disa zona priten reshje shiu

Deri në mesditë alternime kthjellimesh dhe vranësirash do të mbizotërojnë në pothuajse në të gjithë vendin, më të theksuara vranësirat priten në zonat Jugore...

Shkence/Tech

E fundit nga Whatsapp/ Si të dalësh nga grupi pa e kuptuar të tjerët

Keni qenë ndonjëherë pjesë e ndonjë grupi bezdisës në Whatsapp? Dëshironi të dilni, por ju pengon njoftimi që do të shkojë tek kushdo “X left...

Do e adhurojmë të gjithë, zbulohet ndryshimi i ‘thelbësor’ në iPhone 14

Apple sapo ka lëshuar një iPhone të ri por thashethemet për versionin e arshshëm që do të dalë në vjeshtë, tashmë janë përhapur. Ekspertët kanë...

Mark Zuckerberg njofton se Instagramit i shtohet mundësia për NFT

Mesa duket, jemi më pranë jetës totalisht virtuale seç mendonim, sidomos pas prezantimit të metaverse dhe investimeve që shumë individë dhe kompani kanë bërë në këtë...

Trendi i videove live/ Si po pasurohen të rinjtë shqiptarë nga Tik-Toku. Çmimet

Rrjeti social TikTok është kthyer në trendin më të fundit për të bërë para. Por jo pak para. Bëhet fjalë për miliona. “Avionë, lule, betejat...