Posted in BOTA

Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë sulme me dronë

Ukraina dhe Rusia shkëmbyen sulme me dronë gjatë natës dhe mëngjesit të 14 qershorit, një ditë pasi Grupi i Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara…

Continue Reading Ukraina dhe Rusia shkëmbejnë sulme me dronë
Posted in BOTA

USA/Demokratet pro komunitetit LGBTQ dhe ndryshimit te gjinive, Republikanet pro familjes natyrale.

Numri i të rriturve në Shtetet e Bashkuara që nuk identifikohen si heteroseksualë, vazhdon të mbetet në një nivel të qëndrueshëm prej rreth 7.2 për…

Continue Reading USA/Demokratet pro komunitetit LGBTQ dhe ndryshimit te gjinive, Republikanet pro familjes natyrale.
Posted in BOTA

Nisin sot zgjedhjet në Bashkimin Evropian – votuesit përballë krizave politike dhe ekonomike

Rreth 373 milionë votues me të drejtë vote janë thirrur për të zgjedhur 720 anëtarët e Parlamentit Evropian për pesë vitet e ardhshme. Zgjedhjet për…

Continue Reading Nisin sot zgjedhjet në Bashkimin Evropian – votuesit përballë krizave politike dhe ekonomike
Posted in BOTA

Arktiku i Norvegjisë, skenë e re e “Luftës së Ftohtë” mes Rusisë dhe Ukrainës

Rajoni Svalbard i Norvegjisë është një zonë e lirë pa viza për këdo që dëshiron të jetojë aty. Por tensionet e luftës mes Rusisë dhe…

Continue Reading Arktiku i Norvegjisë, skenë e re e “Luftës së Ftohtë” mes Rusisë dhe Ukrainës
Posted in BOTA

Ju shpetoi te gjitheve…

Nga Massimo Mazzucco Dje për herë të parë e gjithë bota ndjeu nga afër erën e luftës. E vërteta, ajo totale, e pandalshme. Fjala përshkallëzim,…

Continue Reading Ju shpetoi te gjitheve…
Posted in BOTA

USA/ Shteti i Luizanes kunder OKB-së dhe WEF

Nga Massimo Mazzucco Shteti amerikan i Luizianës dëshiron të shmangë çdo ndërhyrje në të ardhmen e tij nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, nga Kombet e…

Continue Reading USA/ Shteti i Luizanes kunder OKB-së dhe WEF
Posted in BOTA

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë shqetësim…

Continue Reading Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale
Posted in BOTA

Ky eshte autobusi super luksoz që njerëzit e famshëm përdorin në turnetë e tyre.

Kur yjet e preferuar vendosin të bëjnë turne nëpër SHBA, alternativa më e mirë për të lëvizur nga qyteti në qytet janë autobusët e Dreamliner…

Continue Reading Ky eshte autobusi super luksoz që njerëzit e famshëm përdorin në turnetë e tyre.
Posted in BOTA

Reagon Ukraina, sulmon me dron Rusine

Rusia akuzoi Ukrainën për sulmin e saj më të madh me dron në tokën ruse që nga pushtimi i Moskës 18 muaj më parë, i…

Continue Reading Reagon Ukraina, sulmon me dron Rusine
Posted in BOTA

Spanje/ U ngjitën në hotel nga ballkonet, gjobiten me 150 mijë paund

 Keshtu ka ndodhur në një resort në Magaluf të Spanjës ku katër turistë britanikë dhe një suedez janë gjobitur me nga 30 mijë paundë secili…

Continue Reading Spanje/ U ngjitën në hotel nga ballkonet, gjobiten me 150 mijë paund