10.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
Ballina BOTA

BOTA

Referendumi vendos, Parisi pa skutera. Vendimi hyne ne fuqi ne 1 shtator

Parisi ka vendosur të zbatojë rezultatin e referendumit qytetar të 2 prillit, duke larguar përfundimisht skuterët elektrikë/monopatinat nga rrugët, duke nisur nga 1 shtatori. ...

E konfirmuar/ Prigozhin ishte në avionin që u rrëzua

Autoriteti i Aviacionit Civil Rus ka konfirmuar se shefi i Wagner-it, Yevgeny Prigozhin ishte në mesin e 10 personave që ndodheshin në bordin e...

Athine/ “Zbythet” Vuçiç. Pranon krimet ruse

Gazetari i prestigjiozes gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung” për Evropën Juglindore, Michael Martens, ka bërë me dije se presidenti serb Aleksandër Vuçiç është bashkuar me...

Mrekulli/ I gjithë qyteti u dogj. Ja shtëpia e vetme që i shpëtoi zjarreve në Hawai

Një shtëpi e vetme në një bllok në kufi me oqeanin në West Maui u mbijetoi mrekullisht zjarreve që shkatërruan qytetin turistik të Lahaina. Shtëpia...

Rriten tensionet mes Kinës dhe Tajvanit

Rriten tensionet mes Tajvanit dhe Kinës, pasi kjo e fundit zhvilloi një stërvitje të gjerë ushtarake në ngushticën e Tajvanit, ku përfshihen forcat e...

Europa i jep lamtumiren gazit rus.

Bashkimi Evropian mbushi depot e gazit edhe tre muaj para afatit të planifikuar. Së fundmi, rezervat e depozituara të gazit natyror në territorin...

Itali/Shpërthen vullkani Etna

Aeroporti i Katanias në ishullin italian të Siçilisë ka pezulluar të gjitha nisjet dhe mbërritjet të hënën e 14 gushtit, deri në orën 13:00. ...

IRAN/Merr flakë në mes të detit cisterna me naftë

Një cisternë me flamur panamez ka marrë flakë teksa lundronte pranë Asalujeh, në brigjet e Iranit, njoftuan mediat iraniane, duke shtuar se të gjithë...

Angli/Mbi 100 mijë emigrantë kanë kaluar “La Manshin” me gomone

Emigrantët me gomone që kaluan kanalin anglez këtë javë e kanë çuar në mbi 100.000 numrin e përgjithshëm të njerëzve që kanë bërë...

Norvegji/ Mijera të evakuar për shkak të përmbytjeve

Norvegjia ka evakuuar mijëra njerëz pasi lumenjtë u ngritën në nivelet më të larta në 50 vjet dhe shtëpitë dhe bizneset u zhytën ose...

SHBA/New Yorku mbyll plazhin pasi një grua u kafshua nga peshkaqeni

Qyteti i Nju Jorkut mbylli plazhin e tij popullor Rockaway të martën, pasi një grua 50-vjeçare u kafshua nga një peshkaqen të hënën në...

Partia gjermane e ekstremit të djathtë shpall “non-grata” BE-në:

Partia e ekstremit të djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) e ka shpallur Bashkimin Evropian një “projekt të dështuar” në formën e tij aktuale, raporton...
- Advertisment -

Most Read

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Ja përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera...

‘Kush e ka zgjedhur me votë Sorosin që të diktojë politikat dhe ligjet publike?

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit ka vazhduar sulmet e tij publike ndaj miliarderit majtist George Soros. Sipas Yahoo News, në një aktivitet ai ka...