Tetë raketa shënjestrojnë ambasadën amerikane në Bagdad, ngjarja shkakton frikë për shkak se…

Tetë raketa shënjestruan Ambasadën e SHBA në Bagdad, në Zonën e Gjelbër, e fortifikuar fort të dielën vonë, thanë zyrtarët ushtarakë dhe irakianë të Irakut, duke shkaktuar frikë nga trazirat, ndërsa në muajin e ardhshëm përkujtohet 1-vjetori, kur SHBA vrau një gjeneral iranian.

Një deklaratë ushtarake irakiane tha se një “një grup i jashtëligjshëm” nisi tetë raketa që synonin Zonën e Gjelbër, duke plagosur një person të Irakut, që punonte me forca të sigurisë, duke shkaktuar dëme materiale në një kompleks banimi dhe disa makina. Kompleksi rezidencial është zakonisht bosh.

Sistemi i mbrojtjes C-RAM i Ambasadës Amerikane, i cili përdoret për të shkatërruar raketa në ajër, u aktivizua për të devijuar sulmin, tha ambasada në një deklaratë.

“Ambasada Amerikane konfirmon se raketat që synuan Zonën Ndërkombëtare (Zona e Gjelbër) rezultoi në angazhimin e sistemeve mbrojtëse të ambasadave”, u tha në deklaratë. Po ashtu, u tha se kishte disa dëmtime të vogla në kompleksin e ambasadës.

“Ne u bëjmë thirrje të gjithë udhëheqësve politikë dhe qeveritarë irakianë të marrin masa për të parandaluar sulme të tilla dhe të mbajnë përgjegjës ata që janë përgjegjës,” thuhet më tej në deklaratë.

Zhurma e gjëmimit të sistemit të mbrojtjes mund të dëgjohej nga reporterët e Associated Press të vendosur në anën tjetër të lumit Tigër.

Sistemi C-RAM u instalua nga SHBA gjatë verës, ndërsa grupet e armatosura rritën sulmet me raketa që synonin ambasadën dhe mjediset e saj.

SHBA tërhoqi disa pjesëtarë të stafit nga ambasada e saj në Bagdad në fillim të këtij muaji, duke zvogëluar përkohësisht personelin përpara përvjetorit të parë të sulmit ajror amerikan që vrau gjeneralin e lartë të Iranit, Qassim Soleimani, jashtë aeroportit të Bagdadit në 3 janar. Zyrtarët amerikanë thanë se masat u morën nga shqetësimet në lidhje me një grevë të mundshme hakmarrëse.

Vrasja e Soleimanit ndezi zemërim dhe çoi parlamentin e Irakut të kalojë një rezolutë jo-detyruese ditë më vonë, duke kërkuar dëbimin e të gjitha trupave të huaja nga Iraku.

Frekuenca e sulmeve me raketa në Irak ka zhgënjyer administratën Trump. Grupet e milicisë të mbështetur nga Irani janë fajësuar për orkestrimin e sulmeve.

Në shtator, Uashingtoni paralajmëroi Irakun se do të mbyllë ambasadën e tij në Bagdad nëse qeveria nuk arrin të marrë masa vendimtare për t’i dhënë fund sulmeve raketore dhe sulmeve të tjera nga milicitë e mbështetura nga Irani ndaj interesave amerikane dhe aleate në vend.

(d.xh/ Balkanweb)

Author: admin