Shtatë shenja që ju jep trupi juaj kur ai është intolerant ndaj sheqerit

Ne shpesh nuk arrijmë t’i njohim simptomat e intolerancës së karbohidrateve dhe madje mund t’i diagnostikojmë gabimisht si shenja të problemeve të tjera.

Kjo gjendje shfaqet kur trupi juaj nuk mund të tresë në mënyrë efektive ushqimet që përmbajnë niseshte ose që kanë shumë sheqer, si pjata të përpunuara, disa fruta dhe qumësht.

Dhe siç rezulton, kjo është relativisht e zakonshme, veçanërisht tek fëmijët, dhe mund të shkaktojë shumë shqetësime.

Bright Side u interesua për të mësuar më shumë rreth kësaj teme.

1. Keni ngërçe në stomak.Image

Si në shumë raste kur trupi juaj ka probleme me tretjen, një nga shenjat e para që keni një intolerancë ndaj sheqerit janë ngërçet në stomak. Edhe pse frutat dhe perimet janë të shëndetshme dhe ne duhet t’i hamë ato për të mbajtur një dietë të ekuilibruar, disa prej tyre mund të kenë  shumë karbohidrate dhe niseshte, pra, duke prishur tretjen tuaj . Midis tyre ka misër, patate të ëmbla, quinoa, banane, tërshëra, mollë dhe mango.

Sigurisht, vetëm ngërçet nuk tregojnë se nuk mund të tretni karbohidratet ose sheqernat në veçanti. Ky problem zakonisht pasohet nga më shumë simptoma.

2. Filloni të ndjeni të përziera.Image

Përveç ngërçeve, përzierja dhe marramendja mund të jenë një tregues tjetër. Ushqime të tjera që shpesh përmbajnë sheqerna të fshehura janë trajtime të ëmbla të përpunuara, meze të kripura si patate të skuqura ose arra, salca sallate, salca makaronash dhe tërshëra.. Për të qenë në anën e sigurt, gjithmonë kontrolloni përbërësit që janë shënuar në paketim për të shmangur ndërprerjet e padëshiruara të tretjes.

3. Barku juaj fryhet.

Image

Dhimbjet dhe të përzierat shpesh ndiqen nga një tregues tjetër i intolerancës, i njohur si  fryrje e barkut . Edhe pse është shumë e zakonshme të ndiheni të ënjtur në bark pasi keni ngrënë disa lloje ushqimesh ose vakte të mëdha, duhet të keni kujdes për sheqernat në veçanti. Ëmbëlsuesit janë produkte të tjera që mund të fshehin sheqernat.

4. Ju keni gazra

Image

Ushqimi shumë i shpejtë dhe gëlltitja e shumë ajrit gjatë procesit mund të bëjë që edhe ju të merrni gaz.

Nëse ndieni edhe nevojën për të gromësirë, kjo mund të jetë shenjë e një zakoni  të ngrënies.

Sidoqoftë, nëse gazrat vijnë në kombinim me simptomat e listuara më parë, kjo mund të jetë një shenjë që ju duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje ushqimeve që hani.

5. E gjeni veten duke dëshiruar më shumë ëmbëlsira.

Author: admin