SHBA/ Rrëzimi i balonës, ndez konfliktin me Kinën

Kina ka reaguar pasi SHBA rrëzoi të shtunën një balonë të dyshuar spiune kineze në brigjet e Karolinës.

  • Kina u përgjigj se rezervon të drejtën për të “ndërmarrë veprime të mëtejshme” dhe kritikoi SHBA-në për “një reagim të dukshëm të tepruar dhe një shkelje serioze të praktikës ndërkombëtare”.

SHBA përdori forcën për të sulmuar avionin tonë civil pa pilot, që është një reagim i dukshëm i tepruar. Ne shprehim protestë solemne kundër kësaj lëvizjeje nga pala amerikane”, tha zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Kinës, Tan Kefei në një deklaratë të dielën pasdite.

Ministria e Jashtme e Kinës kishte akuzuar më herët të dielën SHBA-në për “reagim të tepruar” dhe “shkelje serioze të praktikës ndërkombëtare”, pasi avionët luftarakë ushtarakë amerikanë të shtunën rrëzuan balonën mbi Oqeanin Atlantik në një mision që Presidenti Joe Biden e përshëndeti si një sukses.

Shtetet e Bashkuara besojnë se baloni ishte i përfshirë në spiunazh, por Kina e ka hedhur poshtë këtë, duke këmbëngulur se ishte një anije kërkimore civile e cila kishte hyrë në territorin amerikan për shkak të erës.

“Pala kineze ka informuar në mënyrë të përsëritur palën amerikane pas verifikimit se baloni është për përdorim civil dhe ka hyrë në SHBA aksidentalisht”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Jashtme kineze.

“Kina i kërkoi qartë SHBA-së që ta trajtojnë këtë çështje siç duhet në një mënyrë të qetë, profesionale dhe të përmbajtur. Një zëdhënës i Departamentit të Mbrojtjes së SHBA-së deklaroi gjithashtu se balona nuk do të përbëjë kërcënim ushtarak ose personal për personelin tokësor”, vazhdoi deklarata e ministrisë.

“Kina do të mbrojë me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanive përkatëse, duke rezervuar të drejtën për të bërë reagime të mëtejshme të nevojshme”, shtoi ministria e jashtme.

Zyrtarët amerikanë kanë kundërshtuar pretendimet e përsëritura të Kinës se balona ishte lëshuar thjesht për përdorim civil.

  • Kjo ishte një tullumbace vëzhgimi PRC (Republika Popullore e Kinës). Ky balon vëzhgimi përshkoi qëllimisht Shtetet e Bashkuara dhe Kanadanë dhe ne jemi të bindur se po kërkonte të monitoronte vendet e ndjeshme ushtarake, “tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane.

Zyrtari tha se një balonë e dytë, e vërejtur mbi Amerikën Qendrore dhe Jugore, ishte “një tjetër balonë vëzhgimi e PRC” dhe kishte karakteristika të ngjashme teknike me atë që fluturoi mbi SHBA.

  • Të dy balonat mbajnë gjithashtu pajisje vëzhgimi që zakonisht nuk lidhen me aktivitete standarde meteorologjike ose kërkime civile,” tha zyrtari. “Pajisjet e grumbullimit dhe panelet diellore të vendosura në kapakun metalik të pezulluar poshtë balonës janë një tipar i spikatur i të dy balonave.”

Author: jehona