Nëse i bën Këto Gjëra moj Shoqe, Nuk do Shëndoshesh Kurrë! Do na falenderoni ne fund

Sipas shkencëtarëve, ritmi ynë metabolik ngadalësohet me 2% çdo dekadë pas moshës 20 vjeç.

Ne gjithashtu kemi tendencë të lëvizim më pak ndërsa plakemi. Metabolizmi i ngadaltë, aktiviteti i ulët fizik dhe zakonet jo të shëndetshme të ngrënies mund të çojnë në shtim në peshë dhe pro.bleme shëndetësore te një person i moshës së mesme.

Ne të gjithë e dimë se ushtrimi dhe ndjekja e një diete janë të nevojshme kur bëhet fjalë për kontrollin e peshës.

Por pak prej nesh kujtojnë se forcimi i metabolizmit tonë është thelbësor për të qëndruar të shëndetshëm dhe për ta mbajtur trupin në gjendje të mirë, pasi metabolizmi i ngadaltë mund të jetë një shenjë e pro.blemeve madhore shëndetësore dhe mund të dë.mtojë përpjekjet tona për të qëndruar në formë.

Ne kemi paraqitur 8 strategji që mund t’ju ndihmojnë të përmirësoni metabolizmin dhe të parandaloni shtimin në peshë.

Konsultohuni
Shtimi në peshë në moshën e mesme mund të jetë i lidhur me pro.bleme shëndetësore si tiroidet ose një çrre.gullim i gjëndrave suprarenale. Çrregullimi i gjëndrës tiroide, në veçanti, shkakton një ulje të ritmit bazik të metabolizmit, gjë që çon në shtim të peshës.

Nëse doni të qëndroni të shëndetshëm dhe metabolizmi juaj të punojë siç duhet, vizitoni endokrinologun ose mjekun e familjes një herë në vit dhe testoni sistemin tuaj endokrin.

Ndiqni rutinën tuaj të përditshme
Studimet kanë treguar që mungesa e gjumit mund të lidhet me marrjen e lartë të ushqimit dhe rrjedhimisht, me rritjen e peshës. Nëse nuk bëni gjumë të mjaftueshëm, trupi juaj duhet të marrë energji shtesë për orë shtesë zgjimi dhe do të ndjeheni të ur.itur. Si rezultat, ju hani më shumë seç duhet dhe fitoni kilogramë shtesë.

Sigurohuni që të mos e anashkaloni mëngjesin tuaj. Është vakti më i rëndësishëm i ditës pasi zgjon metabolizmin tuaj dhe e mban atë të gj.allë gjatë gjithë ditës. Zgjidhni një mëngjes të pasur me vitamina dhe fibra të tilla si bollgur me arra dhe manaferra ose një omëletë me perime.

Jini aktivë
Me zhvillimin e teknologjisë kaq shpejt, ne priremi të lëvizim më pak. Gjithnjë e më shumë njerëz zgjedhin punë me kohë të pjesshme ose punojnë nga shtëpia, që do të thotë se ne shpesh u bime shkurt atyre shëtitjev ditore 15-20 minuta të gjata që kemi pasur.

Celuliti i pjesës së sipërme të krahut dhe i pasmë është kaq i vës.htira për tu hequr qafe por ato janë një çmim që ne paguajmë për një mënyrë jetese sedentare.

Shtoni shëtitjet ditore në rutinën tuaj dhe gjeni kohë për t’u ushtruar të paktën 3 herë në javë për ta mbajtur trupin tuaj në gjendje të mirë, të qëndroni të shëndetshëm dhe të ulni rre.zikun e zhvillimit të më shumë depozitave të yndyrës.

Përmirësoni stërvitjet tuaja.
Nëse ushtroheni, por vini re se stërvitjet tuaja janë bërë më pak efektive, provoni trajnim me interval me intensitet të lartë, ose HIIT. Kjo strategji stërvitje alternon periudha të shkurtra ushtrimesh intensive me periudha më pak intensive të rikuperimit.

Hulumtimet kanë vërtetuar që edhe 15 minuta HIIT mund të jenë më efektive sesa një seancë trajnimi konvencionale e një ore.

HIIT do t’ju ndihmojë të di.gjni më shumë kalori gjatë trajnimit dhe do të vazhdojë të jetë efektive edhe 24 orë më pas.

Nëse stërviteni me shtangë dore 1.5 kg, në vend të kësaj provoni shtangë 2.5 kg dhe do të shihni që mund të arrini rezultate më të mira në një periudhë më të shkurtër kohore.

Programet e HIIT mund të jenë të ndryshme por si rregull, të gjitha zgjasin më pak se 30 minuta. Prandaj tani, të thuash që nuk ke kohë të mjaftueshme për t’u ushtruar nuk është më një justifikim.

Pini mjaftueshëm ujë.
Është një fakt i njohur që pirja e ujit para një vakti mund të ju ngopë dhe t’ju bëjë të hani më pak, por pak prej nesh e dinë që uji gjithashtu mund të shpejtojë metabolizmin.

Hulumtimet kanë treguar që pirja e 0.5 litrave ujë mund të rrisë metabolizmin deri në 25% gjatë një ore. Ju mund ta forconi këtë efekt të dje.gies së kalorive duke pirë ujë të ftohtë dhe duke e bërë trupin tuaj të përdorë energji shtesë për të ngrohur ujin në temperaturën e trupit.

Shmangni produktet që ngadalësojnë metabolizmin
Ekzistojnë një numër produktesh që do t’i shkurtoni më mirë nëse nuk dëshironi të merrni peshë shtesë. Buka e bardhë dhe makaronat e bardha janë bërë me miell të bardhë të përpunuar i cili është zhv.eshur nga të gjitha fibrat dhe antiok.sidantët, i cili ngadalëson tretjen.

Trupi juaj përdor më pak kalori për të tretur ushqimin e bërë nga mielli i bardhë, kështu që është një ide e mirë ta zëvendësoni atë me produkte drithërash.

Gjithashtu duhet të shmangni pijet joalk.oolike dhe ushqime të shijshme që përmbajnë shurup misri të lartë me fruktozë (HFCS). Prodhuesit shpesh e përdorin këtë ëmbëlsues pasi është i lirë.

Hani produkte që shpejtojnë metabolizmin.
Studimet kanë treguar që pirja e 4 gotave çaj jeshil në ditë mund të zv.ogëlojë peshën e trupit dhe presionin sistolik të gja.kut. Epigallocatechin gallate (EGCG) që gjendet në çajin jeshil rrit oks.idimin e yndyrës dhe rrit shpenzimin e energjisë me rreth 4%.

Peshku dhe specat pikantë janë ndër produktet e tjera që do t’ju ndihmojnë të dig.jni yndyrën. Acidet yndyrore omega-3 që gjenden në peshkun yndyror mund të zvogëlojnë u.rinë dhe oreksin ndërsa kapsaicina që gjendet në specat pikante bën që trupi të prodhojë më shumë nx.ehtësi dhe të d.jegë më shumë kalori.

Shmangni pijet
Nëse doni të kontrolloni peshën tuaj, alk ooli është një nga produktet që do të ishte më mirë ta zvogëloni – dhe nuk është vetëm për shkak të “kalorive boshe” që ai përmban.

Trupat tanë nuk mund ta ruajnë dhe ta metabolizojnë menjëherë. Yndyrnat dhe sheqernat nuk mund të metabolizohen në mënyrë efikase gjatë konsumimit, gjë që mund të shkaktojë shtim në peshë. Sigurohuni që konsumi juaj të jetë i moderuar.

Author: admin