Posted in Shendeti

Farat e pjeprit rigjenerues te veshkave, por jo vetem

Që në lashtësi farat e pjeprit janë përdorur si një nga kurat më të mira për shëndetin e veshkave dhe trajtimin e sëmundjeve të tyre….

Continue Reading Farat e pjeprit rigjenerues te veshkave, por jo vetem
Posted in Shendeti

A është truri i mashkullit dhe i femrës i ndryshëm?

Rezultatet e një studimi të publikuar në shkurt 2024 nga një ekip studiuesish në Universitetin Stanford kanë hedhur dritë të re mbi temën e diskutueshme…

Continue Reading A është truri i mashkullit dhe i femrës i ndryshëm?
Posted in Shendeti

Kura e shekullit/ Ja si mund te pastrojme gjakun.

Përpara mjekësisë moderne, qytetërime të ndryshme kanë shfrytëzuar dhuratat bujare të natyrës për të shëruar dhe trajtuar sëmundje të ndryshme. Një prej kombinimeve më efikase…

Continue Reading Kura e shekullit/ Ja si mund te pastrojme gjakun.
Posted in Shendeti

Mjalti “antibiotiku” me i mire per kollen akute

Një udhëzim i Institutit të Shëndetit Publik në Mbretërinë e Bashkuar thotë se mjalti përbën mënyrën më të mirë për të trajtuar kollën akute afat-shkurtër….

Continue Reading Mjalti “antibiotiku” me i mire per kollen akute
Posted in Shendeti

Ja çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin

Varësia nga duhani është një nga vrasësit më të mëdhenj në botë sot. Megjithatë, trupat tanë mund të shërohen nga dëmi fatal që u shkakton…

Continue Reading Ja çfarë ndodh me trupin kur lini duhanin
Posted in Shendeti

DARDHA… Ja çfarë i ndodh organizmit nëse hani vetem një dardhë në ditë

Dardha është një nga ato fruta që nuk zhgënjen kurrë. Ajo është padyshim një nga frutat më të shijshme dhe plot lëng të verës por…

Continue Reading DARDHA… Ja çfarë i ndodh organizmit nëse hani vetem një dardhë në ditë
Posted in Shendeti

A ndikon cigarja në reduktimin e stresit ?

Në fushën e menaxhimit të stresit, pirja e duhanit shpesh shfaqet si një mekanizëm popullor, por shqetësues i përballimit. Shumë individë përdorin cigaret për të…

Continue Reading A ndikon cigarja në reduktimin e stresit ?
Posted in Shendeti

Studimet/ Ja si funksionon zemra

Një studiues nga Kentaki ka zbuluar me sukses një mister mjekësor që ka vazhduar për më shumë se gjashtë dekada, duke zbuluar strukturën e ndërlikuar…

Continue Reading Studimet/ Ja si funksionon zemra
Posted in Shendeti

Boronicat/ Si ndikon për zemrën, kundër tensionit dhe diabetit.

Në Shqipëri boronicat rriten të egra gjerësisht në trevat veriore të vendit. Boronicat e Tropojës, Kukësit dhe Pukës janë një nga mrekullitë më mirëbërëse të…

Continue Reading Boronicat/ Si ndikon për zemrën, kundër tensionit dhe diabetit.
Posted in Shendeti

Sterilizimi /Çmimi tre herë më i lartë se në Angli !

Mjeku i njohur Ilir Alimehmeti, ishte i ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, ku foli për koncesionin e sterilizimit, të cilën e quajti  “një super…

Continue Reading Sterilizimi /Çmimi tre herë më i lartë se në Angli !