Lajm i keq! Publikohet harta, ja kur pritet të marrë vaksinën e koronavirusit Shqipëria

197

Një hartë e botës e botuar nga The Economist Intelligence Unit tregon për shpërndarjen e vaks inës kundër covid-19 dhe mënyrën sesi do ta marrin shtetet.

Sipas hartës, shtetet e pasura do ta marrin vaksinën duke filluar nga shtatori deri në mars 2022 dhe në hartë janë vendosur me ngjyrë jeshile të mbyllur.

Me ngjyre jeshile të hapur, është grupi i dytë i shteteve që do të vaksinohen nga shtatori 2021 në qershor 2022.

Ndërsa Shqipëria dhe vendet e rajonit tonë janë në grupin e tretë, ku thuhet se vaksina do të vijë në vitin 2022.

Në fund, me ngjyrë të kuqe, janë vendosur vendet që do të vaksinohen nga prilli 2022 në vitin 2023.

Shtetet rreth Shqipërisë, Italia e Greqia, por edhe Franca, Spanja, Britania, Gjermania, Austria, Hungaria etj, janë në grupin e vendeve që do të marrin shumë shpejt vaksinën anti-covid./korrieri.al