17.5 C
Tirana
Friday, February 23, 2024
Ballina Uncategorized

Uncategorized

LERI – Poezi nga Arbana Delia

Lëri… Lëri përballë teje të rrinë të gjithë... Edhe ata që të zhgënjyen Lëri... Ti mos e ul shikimin, qerpik mos luaj as kokën anash mos e kthe, mos u dridh...

IKIN…TË GJITHË IKIN nga Leonard PIPA

IKIN…TË GJITHË IKIN Ikin të gjithë...ikin, nuk vjen më askush! Edhe dallëndyshet nuk erdhën këtë rradhë, i ngritën foletë n'një përrallë! Ikin dhe pleqtë me qeleshe, plakat me shami tek gusha. Qëntë nga lotët janë kthyer në...

MOTI, 30 Nentor 2023 Kthjellime dhe vranësira, pasdite reshje shiu në veri

Mesdheu po ndikohet nga zone me presion të lartë atmosferik duke na kushtëzuar stabilitet të pjesshëm të kushteve atmosferike në territorin e Shqipërisë. E enjte,...

“Laurus nobilis” e POEZISE

Ka lindur në fshatin Gjerbës rrethi Skrapar në vitin1965. Pas mbarimit të shkollës së mesme vazhdoi studimet e larta në degën Agronomi në Univerisitetin...

A e dini se….

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë në Amerikë filloi në vitin 1792. Në vitin 1800 presidenti dhe zonja John Adams ishin familja e...

KTHEHU TEK KRIJUESI TI..

Dua të pendohem, por nuk e di se si?! Këtë mos e thuaj kurr o njeri! Para se të flasesh, Më mirë mendo ti, Bjer në sexhde, Aty Allahut...

RECETE GATIMI -Byrek me arra

Perberesit: 1 pako peta 350 gr arra 70 gr gjalpë 1 fç vaj ulliri 3 gota qumësht 3 kokrra vezë Pergatitja: Fillimisht thërrmojmë arrat dhe i trazojmë me gjalpin e temperaturës...

Horoskopi, 22 Nëntor 2023

Dashi Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill Të mërkurën në dashuri ka ndryshime të mëdha për t’u përballur, mos u pushtoni nga ankthi. Në...

Moti, 22 Nentor 2023

Një masë ajrore e ngrohtë dhe e lagësht nga jug-jugperëndimi i Europës do të diktojë kushtet e motit në territorin shqiptar duke bërë që...

‘Er’mira e poezise shqiptare

Ka lindur në Elbasan dhe pasi mbaroj shkollën e mesme emigron për në Itali, aty ku punon dhe jeton sot. Me poezinë e lidh...

Ne vargun e brishte te nje “MIMOZE”

Sa shume premtime... Genjyem njeri- tjetrin, Duke u pare ne sy, Duke premtuar, Perjetesi, Une qe shume te desha, Dhe ti qe luajte, Me ata sy... Pse...? Pse je kaq e heshtur, Sonte? Veshtrimin hedhur, Diku...

Ragip GJOSHI, “profesori” i poezise

Profesor dr. Gjoshi lindi më 15 janar 1957, në Flamuras të Drenicës. Titujt shkencor i ka për studime “albanologjike”, për të cilët është edhe...
- Advertisment -

Most Read

MIMOZA ne muajin e MIMOZAVE (Poezi)

Poezi te perzgjedhura nga libri  "Nje grusht mall" te poetes Mimoza Selmani, perfaqesuar ne ANTOLOGJINE E POETEVE MBAREKOMBETAR PRAPË, KËSHTU DO ZGJIDHJA Nuk di në u...

Sondazhi i “pakenaqesise”: Korrupsioni dhe gjendja ekonomike janë arsyet kryesore

Nga MONITOR Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BEERZH) prezantoi në fund të muajit janar raportin vjetor të tranzicionit. Mes të tjerash, raporti vë në...

AFP: Akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit Rama po tronditin Shqipërinë

Protesta masive e opozitës shqiptare është pasqyruar edhe nga agjencia e madhe ndërkombëtare, AFP. Gazetarja e kësaj agjencie, Sophie Wagner shkruan se ‘Akuzat për korrupsion...

Horoskopi, 21 shkurt 2024

Dashi Universi lë të kuptohet për përparim në një projekt të planifikuar prej kohësh, i cili është gati të marrë formën e tij përfundimtare. Kënaqësi...