Krimi makabër/ Çifti shqiptar gjendet i copëtuar në valixhe. Telefonata anonime ndaj së bijës dhe… (Emrat-Foto)

Ekziston një shteg i përcaktuar mirë në hetimet për zbulimin e tre valixheve me mbetje njerëzore pranë burgut fiorentin të Sollicciano.1212

Nëse është një pikë kthese është shumë herët të thuhet, por tani hetuesit me siguri e dinë se ku të shkojnë për të hedhur dritë.

Ndryshimi i ritmit të hetimeve erdhi falë analizës së tatuazhit në formë spirancë, me emrin e një qyteti shqiptar, të pranishëm në njërin nga dy trupat e gjetur në valixhe, që me sa duket mund të jetë një nga elementët e dobishëm për të zgjidhur misterin.

Karabinierët janë të përkushtuar për t’u dhënë një emër viktimave dhe tatuazhi i gjetur në parakrahun e një burri mund të jetë çelësi vendimtar në përpjekjen për të sqaruar zbulimin e dyfishtë makabër.

Hetuesit e kaluan këtë informacion me atë që përmban dosjet e personave të zhdukur. Dhe një pistë të çon jo shumë larg nga pika ku u gjetën eshtrat e burrit dhe gruas. Në fillim të nëntorit 2015, një çift, burrë dhe grua shqiptare, të cilët kishin mbërritur në Itali për më pak se një muaj, u zhdukën në Scandicci. Bëhet fjalë për Shpëtim dhe Teuta Pasho, 54 dhe 52 vjeç nga Vlora.

Më 2 nëntor 2015, vajza mori një telefonatë nga një numër anonim në të cilën nëna e saj i tha se nuk donte t’i përgjigjej askujt. Që atëherë, asnjë lajm.

Ishte vajza e saj, Dorina ajo që ngriti alarmin për zhdukjen e tyre duke e transmetuar rastin edhe në media.

Tani zbulimi i dy trupave, viktima të një vrasjeje brutale dhe një fragmenti makabër kufomash, sugjeron që është çifti Pasho. Një tjetër detaj që duket se nuk u ka shpëtuar hetuesve ka të bëjë me djalin e çiftit.

Në kohën e zhdukjes së tyre, ai u arrestua në burgun Sollicciano për vepra që lidhen me drogën. Shpëtimi dhe Teuta Pasho jetonin në Shqipëri dhe shkonin periodikisht në Toskanë, ku jetonin fëmijët e tyre. Më 4 tetor 2015 ata arritën në Itali ku kaluan një muaj.

Çifti kishte folur me vajzën për të shkuar në Gjermani, por reagimet nuk dhanë kurrë rezultate. Eshtrat njerëzore, sipas asaj që u mësua, ishin mbështjellë brenda valixheve me celofan dhe najlon, të gjitha të lidhura me shirit ngjitës.

Ato sharruar me sharrë elektrike, ndërsa burri besohet të jetë vrarë me thikë fillimisht. Kërkimet vazhdojnë të identifikojnë një valixhe të katërt të mundshme me pjesë të tjera njerëzore.

Author: admin