I ka shpëtuar dy pandemive, gruaja 107 vjeçare kalon lehtësisht koronavirusin pa asnjë dëmtim në mushkri

Pandemitë këto shekujt e fundit e kanë goditur njerëzimin njëherë në 100 vjet, por ekziston një person i gjallë i cili ka përjetuar dy pandemi të ndryshme dhe i ka shpëtuar secilës prej tyre.

Ajo është Tillie Dybing, gruaja 107-vjeçe nga Minesota, e cila pas diagnostikimit me Covid-19 pak kohë më parë, arriti ta mposhtë atë.

E lindur në 1913, ajo ishte pothuajse 5 vjeçe kur pandemia e gripit spanjoll në vitin 1918 goditi fermën e familjes së saj në Dakotën Veriore.

“Njerëzit e mi u sëmurën dhe ata ishin në shtrat, unë vrapoja drejt shtratit të tyre dhe babai im më tha:” A nuk mund të gjeni një vend tjetër për të vrapuar “,” u shpreh ajo.

Gjatë gjithë jetës së saj, Dybing pësoi humbje të tjera, përfshirë vdekjen e disa vëllezërve dhe motrave në foshnjëri, si dhe burrit të saj në të 80-at. Ajo është gjithashtu një e mbijetuar nga kanceri, pasi ka mundur kancerin e mitrës në moshën 95 vjeç.

Tani, pasi ka mposhtur dhe Covidin ajo është zyrtarisht personi që i ka mbijetuar dy pandemive virale. Simptomat e vetme të Covid-19, që paraqiti 107-vjeçarja janë ethet.

“Asgjë në mushkëritë e saj. Ata thanë që ajo nuk ka ethe. Ajo thjesht flinte gjithë kohën,” tha vajza e sajTillie Susan Berke./korrieri.al

Author: admin