Dashuria nuk njeh moshë/ Në momentet e fundit të jetës, gjesti i tij do ju lërë pa fjalë

223

Një çift që ishin të martuar për 62 vjet i thanë lamtumirë për herë të fundit sot njëri -tjetrit.

ohn Wilson, 92 vjeç, iu dha një lajm shkatërrues në maj, se ai kishte kan.cer dhe u shtrua në Spitalin e Queen’s Burton , ku gruaja e tij Marjorie, 88 vjeç, ishte gjithashtu e shtruar. Marjorie e cila ishte po ashtu e shtruar në spital, infiermeria e kuptoi që nuk do e kishin shumë të gjatë kështu që bashkoi shtretërit e tyre për ti dhënë lamtumirën njëri-tjetrit.

Ata i mbajtën duart të bashkuara për 10 minuta dhe Ema, infiermeria shkrepi një foto të këtij casti për të ja dhënë familjes. John vdi.q në praninë e të dashurës së tij.

Ema u shpreh: Nuk e besoj se cfare ndjenje mund te jete te jesh e martuar me dike per kaq gjate dhe ta dish qe nuk do e shohesh kurre me. Fotoja i beri te gjithe te qajne pasi ishte kaq emocionuese.

Kur degjuam se sa shume u lumturua familja e tyre kur u derguam foton, na ndikoi te gjitheve ne dhe letra qe morem ishte shume e bukur. “Arsyeja se perse behesh infjermere eshte per tu kujdesur per njerezit dhe per te perjetuar momente te tilla.

Fakti qe zoti Wilson nuk ka vetem kete foto por edhe e di qe prinderit e tij munden ti japin lamtumiren e fundit njeri-tjetrit, do te jete nje kujtim qe do me ngeli perhere ne mendje. “Me pelqen ti trajtoj te gjithe pacientat sikur jane te afermit e mij dhe do isha shume mirenjohese nese dikush do kujdesej per te afermit e mij njesoj”.

Djali i ciftit, Kurti i shkruajti nje leter spitalit duke i falenderuar tejmase per foton e shkrepur dhe iu lut stafit per ti verifikuar nese i ati vd.iq ashtu sic kishte deshiruar me perpara, ne krahet e se dashures se tij.

Cifti ishin në gjendje të mbanin duart për rreth 10 minuta dhe Emma madje ishte në gjendje të bënte një fotografi të tyre së bashku për t’i dhënë familjes.