10.5 C
Tirana
Saturday, March 2, 2024
Ballina Këshilla

Këshilla

Ja pse VAJI i ULLIRIT …

Shkencëtarët kanë zbuluar së fundmi se vaji i ullirit mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga demencia me 28 për qind, në një studim...

A e dini se….FIKU

Fiku është një frut i këndshëm dhe i ushqyeshëm. Përdoret i freskët, i tharë dhe i përpunuar në produkte të ndryshme, si: marmelatë, reçel. Përmban...

Ja pse bukë misri

Misri vazhdon të jetë numër një për të mbajtur konstant nivelin e kolesterolit në gjak, pasi ul ndjeshëm nivelin e yndyrës. Ai luan rol...

Ja përse duhet të hani shegë

Fibra, vitamina C dhe vitamina K – Këto janë të gjitha substanca të rëndësishme që gjenden në shegë, një frutë që quhet bombë e...

5 arsyet se pse duhet të zgjoheni herët çdo mëngjes

Zgjimi herët në mëngjes nuk është detyrë e lehtë. Përveç atyre pak fatlumëve, shumica e individëve ndoshta do të bien dakord se nuk i...

5 produkte që nuk skadojnë asnjëherë

Kripa Në fakt është një mineral dhe jo një produkt për këtë arsye edhe nuk prishet, gjithmonë nëse qëndron larg lagështirës, shkruan EO. Uthulla Uthulla gjithashtu nuk...

Ja çfare duhet të pini gjatë gjithë ditës kur jeni me dietë

Kur jeni me dietë ose doni të humbisni në peshë një nga problemet e mëdha të përditshmërisë nis kur jeni jashtë shtëpisë. Me siguri hasni...

Vaji i peshkut … ja pse duhet

Vaji i peshkut është yndyra që merret nga indet e peshkut siç është harenga, peshku ton, skumbria dhe sardelet. Nganjëherë, vaji prodhohet edhe nga mëlçia...

Ja çfarë ndodh nese mbani nje qepë për nje nate prane shtratit

Njerëzit në Mesjetë mendonin se qepët ishin shumë të rëndësishme, në atë kohë mund t’i përdornit për të paguar qiranë tuaj, por mos llogarisni...

Si të dalloni që me shikim të parë se shalqiri është pa kimikate

Bostani është një frut që përveç vlerave ushqyese ndihmon shumë që në ditët e nxehta trupi të hidratohet plotësisht. Por që ai të duket sa...

Cudirat e misrit…! Mbron zemrën, trurin dhe lufton stresin

Shumica prej nesh e njeh misrin nga ngjyra e tij e verdhë, por gjithashtu mund të jetë rozë, e kuqe, blu dhe e zezë....

Këshilla si te mbrohemi nga i nxehti ekstrem

Ministria e Shëndetësisë ka lëshuar sot një apel për popullatën, që të mbrohet nga i nxhehti. RREGULLI Nr.1: Qëndroni në shtëpi në orët e nxehta...
- Advertisment -

Most Read

Freedom House ‘nxin’ Shqipërinë: S’ka mjedis për zgjedhje të lira, qeverisja jofunksionale

Organizata “Freedom House” me seli në Uashington ka publikuar raportin vjetor Ekspertja Karppi thotë se mungesa e transparencës dhe qeverisja jofunksionale vazhdojnë të përbëjnë...

Kolumbia në kërkim të thesarit nga anija e mbytur 316 vjet më parë

Qeveria e Kolumbisë njoftoi misionin për të hequr sendet me “vlerë të pallogaritshme” nga rrënojat legjendare të anijes San Jose që u mbyt në...

Ja përfitimet shëndetësore që vijnë nga uji me hudhër

Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera...

‘Kush e ka zgjedhur me votë Sorosin që të diktojë politikat dhe ligjet publike?

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit ka vazhduar sulmet e tij publike ndaj miliarderit majtist George Soros. Sipas Yahoo News, në një aktivitet ai ka...