Posted in HISTORI

Pertej nje krimi. “Rivrasja” pas vrasjes se Fiqirete Shehut

Zejmeni, është një fshat afërsisht 10 km., larg qendrës së qytetit të Lezhës dhe, për të mbërritur deri aty, nuk qe se ishte një rrugëtim…

Continue Reading Pertej nje krimi. “Rivrasja” pas vrasjes se Fiqirete Shehut
Posted in HISTORI

5 liderët botërorë që u janë bërë më shumë atentate

Është e jashtëzakonshme, edhe pse rrëqethëse, të bësh kërkime për liderët botërorë që janë përballur me tentativa të shumta për vrasje. Këtu është një përmbledhje…

Continue Reading 5 liderët botërorë që u janë bërë më shumë atentate
Posted in HISTORI

Pse nuk ka “Han” në Mirditë ?

Në Mirditë, ose hyn si mik dhe merresh në besë e përcillesh si zotni ose pushon buzë një burimi, dredh një cigare duhan dhe ndiq…

Continue Reading Pse nuk ka “Han” në Mirditë ?
Posted in HISTORI

14 Gushti nder vite ….

14 Gusht … …1880 – Gjermani; Përfundon ndërtimi i katedrales së Kelnit; katetralja gotike më e madhja në Evropën veriore – punimet zgjatën 632 vjet….

Continue Reading 14 Gushti nder vite ….
Posted in HISTORI

Ja çfar ka ndodhur ne “9 Gushte” te viteve te ndryshme

8 Gusht 681 – U themelua Bullgaria, atëherë njohur si Kanate në bregun jugorë të lumit Danub, pas mundjes së ushtrisë Bizantine të perandorit Constantine IV. 9 Gusht 1902 – Edward VII emërohet mbret i Mbretërisë së…

Continue Reading Ja çfar ka ndodhur ne “9 Gushte” te viteve te ndryshme
Posted in HISTORI

Ne Greqi ka 696 fshatra shqiptare

Nga Prof. PETER PRIFTI San Diego, California Shkurt, 1996 Çamët dhe arvanitasit që jetojnë në Greqi përbëjnë një komunitet prej afro 3 milionë banorësh, ndonëse…

Continue Reading Ne Greqi ka 696 fshatra shqiptare
Posted in HISTORI

Foto-Lajm

Tirana 1938, bulevardi kryesor. Foto nga Vesim Kokalari

Continue Reading Foto-Lajm
Posted in HISTORI

Vila Polena, Korçë/ “Himalaja” arkitekturore europiane

Nga Agim Xhafka  Kjo kubeja e bukur gjendet veç në Korçë. Dhe nuk i përket ndonjë institucioni kulturor apo fetar. Është shtëpia e dr Polenës,kirurgut…

Continue Reading Vila Polena, Korçë/ “Himalaja” arkitekturore europiane
Posted in HISTORI

24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë

Sot mbushen 24 vjet nga fillimi i sulmeve ajrore të NATO-s kundër caqeve ushtarake e policore të Serbisë dhe Malit të Zi. Sulmet kishin filluar…

Continue Reading 24 vite nga nisja e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë
Posted in HISTORI

Si lindi 8 Marsi dhe pse e festojmë sot

Në gjithë botën festohet Dita Ndërkombëtare e Gruas. Jo vetëm që do të kremtohen arritjet e grave, por edhe do të vihen në dukje pengesat…

Continue Reading Si lindi 8 Marsi dhe pse e festojmë sot