10.5 C
Tirana
Tuesday, February 27, 2024
Ballina Guzhinë

Guzhinë

RECETE GATIMI – Qumështor me Petë dhe Sherbet

Nga Etleva HOXHA Qumështori me Petë dhe Sherbet është një ëmbëlsirë e mrekullueshme për t’u konsumuar në çdo kohë, sidomos pas një vakti të plotë dreke...

RECETE GATIMI -Tavë furre me ngjala e perime

Nga Etleva HOXHA  PERBERESIT 1 kg ngjala 1 kokerr qepe 2 karrota 2 patate 3-4 gjethe dafine 1 gote vere te bardhe 2 kokerra limon vaj ulliri kripe PERGATITJA Nje nga etapat e rendesishme eshte zgjedhja...

RECETE GATIMI -PESHK I FURRËS ME HUDHRA

Për 4 Persona Kategoria: Peshk Koha e përgatitjes: 30 minuta Koha e gatimit: 30 minuta Shkalla e vështirësisë: 1,5 (nga 1 në 3) Përbërësit: 4 peshq mesatarë 1 filxhan miell 1 filxhan...

RECETE GATIMI- Petulla të mbushura me mish të grirë

  Përbërësit: Për brumin: 400 gr miell 3 vezë 1 lgj vaj Kripë Për mbushjen: 400 gr mish i grirë 2 qepë ½ tufë majdanoz Kripë, piper Kubikë akulli Përgatitja: Vendosim një sasi mielli në një enë. Bëjmë...

RECETE GATIMI- Lazanja vegjetariane

Nga Etleva HOXHA Përbërësit: 150 gr gjalpë 150 gr miell 100 gr borzilok 100 gr patate 100 gr karota 100 gr qepë 100 gr selino 100 gr domate 2 thelpinj hudhër Për brumin: 200 gr miell 2...

RECETE GATIMI -Bordullak me salcë kosi dhe hudhër

Bordullaku është një bimë shpesh e konsideruar si një barishte ose bar i keq. Por ai ka qenë i pranishëm në shumë kuzhina antike...

RECETE GATIMI -Speca të mbushura me mish të grirë

Nga Etleva HOXHA  Përbërësit: 400 gr mish i grirë 8 speca 1 qepë 2 domate 1 lç salcë domate 4 lgj oriz Vaj ulliri Nenexhik ...

SHBA/ Aprovohet shitja e mishit sintetik

Aprovohet për herë të parë në SHBA shitja e mishit sintetik. Janë dy kompani kaliforniane, të cilat kanë fituar të drejtën nga Departamenti i...

RECETE GATIMI/Dreka e se shtunes – Tavë peshku me patate dhe domate

Perberesit: 1 peshk i madh ose 4 peshq te vegjel 4 domate 1 kg patate 1 kg qepë 2 gjethe dafine 4 thelpinj hudhër ...

RECETE GATIMI -Tava e Elbasanit

Përbërësit 500 gr mish qengji (me kockë) 350 gr kos (natyral) 2 vezë (të verdhat) 10 gr kripë 20 gr miell 25 gr oriz 60 gr gjalpë 1 kokërr hudhër 10 kokrra piper...

RECETE GATIMI -Tavë me presh dhe mish viçi

Përbërësit : 2 lugë gjelle vaj ulliri 600g mish viçi 1 qepë mesatare 3 thelpinj hudhër 500g presh 2 gota lëng mishi ose ujë 2 karota 4 gjethe dafine Kripë Piper i zi Përgatitja : Në një...

RECETE GATIMI- Speca të mbushura me mish të grirë

Përbërësit: 400 gr mish i grirë 8 speca 1 qepë 2 domate 1 lç salcë domate 4 lgj oriz Vaj ulliri Nenexhik Kripë, piper Përgatitja: Qepën...
- Advertisment -

Most Read

MIMOZA ne muajin e MIMOZAVE (Poezi)

Poezi te perzgjedhura nga libri  "Nje grusht mall" te poetes Mimoza Selmani, perfaqesuar ne ANTOLOGJINE E POETEVE MBAREKOMBETAR PRAPË, KËSHTU DO ZGJIDHJA Nuk di në u...

Sondazhi i “pakenaqesise”: Korrupsioni dhe gjendja ekonomike janë arsyet kryesore

Nga MONITOR Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BEERZH) prezantoi në fund të muajit janar raportin vjetor të tranzicionit. Mes të tjerash, raporti vë në...

AFP: Akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit Rama po tronditin Shqipërinë

Protesta masive e opozitës shqiptare është pasqyruar edhe nga agjencia e madhe ndërkombëtare, AFP. Gazetarja e kësaj agjencie, Sophie Wagner shkruan se ‘Akuzat për korrupsion...

Horoskopi, 21 shkurt 2024

Dashi Universi lë të kuptohet për përparim në një projekt të planifikuar prej kohësh, i cili është gati të marrë formën e tij përfundimtare. Kënaqësi...