10.5 C
Tirana
Tuesday, February 27, 2024
Ballina Ekonomi

Ekonomi

MONITOR/ PPP : Shqipëria, e treta në botë pas Brazilit dhe Perusë

Shqipëria renditet e treta në botë pas Brazilit dhe Perusë për rreziqet fiskale, që burojnë nga ndërprerja e kontratave koncesionare me Partneritet-Publik-Privat (PPP) analizon...

Eurostat/ Rritja më e madhe e çmimeve në Shqipëri u bë te ushqimet…

Rritja e përgjithshme e çmimeve në muajin shkurt ishte 6.8% më e lartë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar, sipas matjeve nga...

Çmimet e djathit dhe gjalpit, nga 15 shkurti rritje deri në 37% në tregjet e pakicës

  Kompanitë e mëdha të përpunimit të qumështit kanë lajmëruar të gjitha pikat e shitjes me pakicë se, duke nisur që nga 15 shkurti, furnizimet...

Abuzimi/ Inceneratorët morën 15,4 milionë euro vjet, përpunuan 2% të mbetjeve

Nga B.Hoxha/MONITOR Projektet e inceneratorit të Tiranës dhe të Elbasanit, vitin e kaluar, morën 1.8 miliardë lekë (15,4 mln euro) financime nga buxheti i shtetit,...

Eurostat: Mungesa e të ardhurave po e largon rininë

        Të rinjtë shqiptarë të grupmoshës 16-24 vjeç kanë të ardhurat më të ulëta në raport me shtetet e tjera të rajonit. Të dhënat...

Ikja e popullsisë po ul dhe konsumin e sapunëve e preparatëve larës, bien importet

Nga Monitor Ikja e popullsisë po ul dhe konsumin e sapunëve e preparatëve Emigracioni ka filluar e po ndikon në çdo aspekt të jetës, teksa të...

Eurostat: Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat për frymë dhe konsumin

Shqipëria ka vijuar të jetë e fundit në Europë për të ardhurat për frymë edhe në vitin 2021 dhe me fuqinë më të ulët...

Euro në rënie të lirë, zbret poshtë nivelit të 115 lekëve

Euro thelloi më tej rënien në kursin e këmbimit ditën e mërkurë, duke zbritur për herë të parë poshtë vlerës së 115 lekëve. Sipas...

“iPhone 14”, midis së “pamundurës” turke dhe zviceranëve….

Sipas një llogaritje që tregon varësinë e çmimeve lokale me pagen  mesatare është përpiluar një tabelë ku tregon se sa ditë ju duhen qytetarëve...

Çmimet e larta frenojnë konsumin. Importet bien 6% në sasi për 9-mujorin

Çmimet e larta rezultojnë se po frenojnë konsumin për shumë produkte. Sipas INSTAT, në periudhën janar – shtator, importet në sasi ranë me gati...

Min e Financave, Ibrahimaj/ Papunësia u ul në 11.3%

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genti Sejko dhe përfaqësues të Misionit të FMN po zhvillojnë një konferencë...

Borxhet e Shqipërisë për gjyqet e arbitrazhit rriten në 156 milionë euro…!

Nga Gjergj Erebara Një vlerësim i vitit 2021 i Ministrisë së Financave tregon një rritje dramatike të detyrimeve të Shqipërisë ndaj vendimeve gjyqësore të gjykatave...
- Advertisment -

Most Read

MIMOZA ne muajin e MIMOZAVE (Poezi)

Poezi te perzgjedhura nga libri  "Nje grusht mall" te poetes Mimoza Selmani, perfaqesuar ne ANTOLOGJINE E POETEVE MBAREKOMBETAR PRAPË, KËSHTU DO ZGJIDHJA Nuk di në u...

Sondazhi i “pakenaqesise”: Korrupsioni dhe gjendja ekonomike janë arsyet kryesore

Nga MONITOR Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BEERZH) prezantoi në fund të muajit janar raportin vjetor të tranzicionit. Mes të tjerash, raporti vë në...

AFP: Akuzat për korrupsion ndaj kryeministrit Rama po tronditin Shqipërinë

Protesta masive e opozitës shqiptare është pasqyruar edhe nga agjencia e madhe ndërkombëtare, AFP. Gazetarja e kësaj agjencie, Sophie Wagner shkruan se ‘Akuzat për korrupsion...

Horoskopi, 21 shkurt 2024

Dashi Universi lë të kuptohet për përparim në një projekt të planifikuar prej kohësh, i cili është gati të marrë formën e tij përfundimtare. Kënaqësi...