Bota e modës në zi/ Vdes prapritmas një nga ‘mbretëreshat e pasarelës’ e viteve ‘90

134

Bota e modës është në zi.

Modelja skoceze Stella Tennante , një nga mbretëreshat e pasarelës nga vitet ’90 , vdes papritmas pesë ditë pas ditëlindjes së saj të 50-të.

‘Ajo ishte një grua e mrekullueshme dhe një frymëzim për të gjtihë ne’ thuhet në deklaratën e familjes.

Shkaqet e vdekjes nuk janë specifikuar ende, por një zëdhënës i policisë ka përjashtuar ‘rrethanat e dyshimta’.

Stella Tennant u zbulua në moshën 23 vjeç nga gazetari i Vogue Plum Sykes kur ishte studente në Shkollën e Artit Winchester.

Me origjinë aristokratike, ajo u dallua në pasarelë për bukurinë e saj androgjene dhe stilin e punkut.

Ajo vishte prerjen e barbunit (një prerje të veçantë në modë midis fundit të viteve tetëdhjetë dhe fillimin e viteve nëntëdhjetë) dhe piercing në hundë, gjë që e bëri atë unike dhe origjinale.

Debutimi i tij në pasarela daton në 1994 por në ’96 që ajo ra në sy për dobësinë e saj duke modeluar për Chanel.

Modelja më pas filloi të modelojë në pasarelat e Versace, Valentino dhe Alexander McQueen dhe në fushatat promovuese të emrave të mëdhenj si Calvin Klein, Jean Paul Gautier dhe Burberry.

Në fund të dekadës ajo ishte bërë muza e Karl Lagerfeld i cili e kishte zgjedhur atë ekskluzivisht si fytyrën e re të Chanel për ngjashmërinë e saj me legjendën Coco.

Shtatzënë me fëmijën e saj të parë, në vitin 1998 ajo njoftoi lamtumirën e saj me modën.

Në vitin 2012 me supermodelet e tjera britanike si Naomi Campbell dhe Kate Moss, , ajo u kthye në pasarelë para miliona spektatorëve si një dëshmi e stilit britanik në ceremoninë e mbylljes së Lojërave Olimpike të Londrës. Kopertina e tij e fundit për edicionin anglez të Vogue është në 2018.ImageImageImageImage